Január
1. Összefoglalás, ismétlés
I. Szövegszerkesztés
1. Érdekességek a múltból
Nyers szöveg
Lépések:

2. Oroszlán

- Wordart beszúrása


II. Adatok értelmezése


Nem csak a számítógéppel végzett tevékenységekben, hanem a mindennapi életben is fontosak a különféle adatok.
Fontos tudni a saját adatainkat, nevünket, címünket, születésünk helyét, idejét, családtagjaink, barátaink adatait. Adatot használunk, amikor palacsintasütéshez készülődve megnézzük, hogy mennyi tojás, liszt, tej szükséges. Adatokat találunk az újságokban, és persze a tankönyvekben is.
Az adatokat tulajdonságaik alapján csoportosíthatjuk. Az adattípusnak a számítástechnikában a tárolásnál van fontos szerepe.
a) szöveg
A neveket és a születési helyet szövegként tároljuk.
b) dátum
A születési időt dátumként: év, hónap, nap formában.
c) szám
Van szám típus is, mint a például az életkorunk, vagy a testvéreink száma. Azokat a szám formátumú adatokat célszerű szám típusként kezelni melyekkel matematikai műveleteket fogunk, vagy tudunk elvégezni. Az olyan számokat, mint például a diákigazolvány száma soha nem fogjuk például összeadni egy másik diákigazolvány számával ezért ezt a számadatot szövegnek kell kezelnünk.
Adatrögzítés - csoportosítás
Életünk során rólunk is rögzítenek adatokat, és mi is rögzítünk adatokat másokról, például feljegyezzük a barátunk lakcímét, telefonszámát. Adatok rögzítés során célszerűen csak olyan adatot őrizzünk meg, amire szükségünk is lehet.
A rögzített adatokat ezután rendszerezzük, vagy csoportosítjuk valamilyen szempont szerint. Ez ugyan nem mindig szükséges, de nagymértékben megkönnyíti a keresést. Ha egy noteszbe írjuk minden barátunk telefonszámát, célszerű névsorba rendezve tenni, mert így gyorsabban megtaláljuk azt, amelyiket keressük.
A gyűjtött adatokat rendszerezni lehet ábécé sorrendben, számok szerint emelkedő vagy csökkenő sorrendben. Például az osztály névsorát ábécé szerint, a testmagasság szerinti rangsort ha leírjuk, számok szerint állítjuk össze emelkedő vagy csökkenő sorrendben.
Adatok tárolása
A hétköznapi életben nem mindegy, hogy magunk vagy mások adatait hogyan kezeljük. Ha egy telefonszámot vagy címet szeretnénk megjegyezni, és csak az asztalon levő papír fecnire, vagy újságpapír szélére írjuk fel, nem biztos, hogy bármikor újra elő tudjuk varázsolni. Adattárolás esetén fontos szempont: úgy őrizzük adatainkat, hogy szükség esetén azt gyorsan elő tudjuk keresni.
A mobiltelefonban igen hasznos ismerőseink telefonszámát tárolni, hiszen ha gyorsan fel kell hívni, akkor kéznél van a számuk. De nem árt az óvatosság. Ha elhagyjuk a telefonunkat, igen nehéz pótolni például egy régi ismerős telefonszámát, ezért nem árt otthon, biztonsági másolatként egy noteszba is felírni.
Az adattárolásnál fontos szempont az adatbiztonság. Ami számunkra fontos adat, azt lehetőleg két külön helyen tároljuk.
1. Feladat
Válaszd ki azokat a tárgyakat, amelyek alkalmasak adattárolásra!
- notesz
- papírfecni
- mobiltelefon
2. Feladat
Milyen adattípus a telefonszám?
- szöveg
- szám
- dátum
3. Feladat
Párosítsd az adatokat az adattípusokkal!
szöveg dátum szám Név
Születési hely
Születés ideje
Telefonszám
Cím
Életkorom