Február

I. Könyvtárszerkezet, mappa

A számítógépen az anyagainkat (fájl) könyvtárakban (mappákban) tároljuk.

Mire is valók a könyvtárak? Nézzük az alábbi hasonlatot:

Van rengeteg könyvünk és sok-sok polcunk. A könyveket úgy is felpakolhatjuk, hogy amelyik éppen a kezünkbe akad, feltesszük. Vagy megjelöljük (elnevezzük) a polcokat, és egy polcra csak azonos (hasonló) témájú könyveket teszünk! Így sokkal rendezettebb lesz az egész, és sokkal könnyebb lesz egy könyvet megkeresni. A hasonlatban a polc a könyvtárat jelentette, a könyv pedig a fájlt.

Hasonló módon nem célszerű a gépünkön ömlesztve tárolni pl. a zenéinket és a fényképeinket, mert nem tartoznak össze. Sőt, a fényképek részen belül is érdemes alkönyvtárakat létrehozni minden külön eseményhez, képsorozathoz. - Fontos úgy kialakítani a könyvtárak rendszerét, hogy az áttekinthető és logikus legyen!

A könyvtár a winchester tartalmának rendezett tárolására szolgáló szerkezet, elemei lehetnek újabb könyvtárak (ezeket alkönyvtáraknak nevezzük) és fájlok.

Windows-ban a könyvtárakat mappáknak, az alkönyvtárakat almappáknak nevezzük. Minden mappában lehetnek további almappák és fájlok. 

A Windows a könyvtárakat mappa formájú ikonnal jelzi.  

Ilyen például egy könyvtárszerkezet vagy mappaszerkezet:

Feladatok:

Nyers feladat

1.Letöltendő feladat

Nyers feladat 2.

II. Mappa másolása, átnevezése, törlése

A múlt órán láttuk, hogy ahhoz, hogy egy áttekinthető rendszert alakítsunk ki a gépen levő fájljaink számára, egy logikus mappaszerkezetet célszerű létrehozni. Megtanultuk azt is, hogy hogyan tudunk létrehozni mappákat és almappákat.

Később, ha szükségesnek tartjuk másolhatjuk, át is nevezhetjük vagy éppen törölhetjük az adott fájlt.

  • Másolás

Válasszunk ki egy mappát, amit másolni szeretnénk. Vigyük az egerünket a mappa fölé és egyszer kattintsunk rá, de a jobb gombbal. A lenyíló menüből válasszuk a Másolás parancsot. Ezután válasszuk ki, hogy hova szertnénk másolni a mappát. Ehhez lépjünk be abba a mappába. Ha már benne vagyunk, akkor jobb gombbal kattintva megjelenik ismét egy lenyíló menü. Válasszuk a Beillesztés parancsot. Egy pillanat múlva megjelenik a másolt mappa. Most mind a két helyen megtalálható lesz a másolt mappa.

  • Átnevezés

Ha át szeretnénk nevezni valamelyik mappánkat (például az Állatok másolata mappát) kattintsunk rá egyszer jobb egérgombbal. A lenyíló listából válasszuk az Átnevezés parancsot. Kattintsunk rá bal egérgombbal, majd adjuk meg az új nevet. Ha megvagyunk az új név begépelésével, üssünk egy ENTER-t. Láthatjuk, hogy mostmár az új nevet viseli a mappa (Őslények).

  • Törlés

Hasonló módon törölhetjük is mappáinkat. Válasszuk ki a törölni kívánt mappát és kattintsunk rá jobb egérgombbal. A lenyíló listából válasszuk a törlés parancsot. Például töröljük ki az Őslények mappát ezen a módon!

Feladat

  1. Készítsd el az alábbi mappaszerkezetet!
  2. Másold be a Fehér tulipán almappába a Törpe tulipán mappát!
  3. Nezd át az átmásolt Törpe tulipán mappát Fehér törpe tulipán mappának!
  4. Töröld ki a Rózsák mappából a Babarózsa almappát!

Nyers szöveg

III. Mappaműveletek gyakorlása

IV. Számonkérés

1. Másold az Örökzöld almappát a Fű mappába!.

2. Nevezd át Évelőnek!

3. Töröld ki a Fák mappából a Gyümölcsök almappát!

3. Hatszög rajzolása a teknőccel 

            Ennek a síkidomnak 6 szöge és 6 oldala van. Ezért a teknőcöt 360 fok (kör) 1/6-od                           részével (60 fokkal) fordítjuk el. Ezért az utasítás: ism 6[e 100 j 60]

4. Hogyan rajzoljunk kört? 

        A kör teljes szöge 360 fok, ezért 360-szor ismételjük meg az 1 fokos elfordulást, miközben 1           lépést teszünk meg a teknőccel. Utasítás: ism 360[e 1 j 1]

5. Kör rajzolása kör paranccsal

Utasítás: kör 60

6. Félkör rajzolása 

       A képen látható hullámvonal tulajdonképpen 2 félkörből áll. Félkör esetében 180-szor kell              megismételni a parancsot. Az utasítás: ism 180[e 1 j 1]                                                                          A körív jobb oldali része úgy keletkezett, hogy a teknőc nem jobbra, hanem balra fordult.                Az utasítás: ism 180[e 1 b 1]

7. Jing-jang alakzat 

      Ezt az elrendezést úgy alakíthatjuk ki az előző hullámvonalból, hogy egy nagyobb kört                     rajzolunk a hullámvonal köré. Ehhez az e 1 parancs helyett az e 2 értéket kell beírni.                         Utasítás: ism 360[e 2 b 1]

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el